Zastanawiasz się, czym zmyć smołę z samochodu? Zabrudzenia stałe w postaci asfaltu, żywicy, czy właśnie smoły, mogą być bardzo trudne do usunięcia. Jednak wykorzystując niedrogie preparaty, możesz uzyskać naprawdę satysfakcjonujący efekt. Jak usunąć smołę z lakieru samochodowego? Sprawdź poniżej!
Czym zmyć smołę z samochodu?
Najlepszy sposób to użycie profesjonalnego preparatu do usuwania stałych zabrudzeń. Bardzo dobrym pomysłem jest np. tar&glue remover. Zawiera on w sobie naturalne lub syntetyczne rozpuszczalniki, które wnikają głęboko w zabrudzenia nie uszkadzając przy tym lakieru czy aluminium. Jeśli chcesz wiedzieć, czym zmyć smołę z samochodu skutecznie, to właśnie tego typu produktem. Jest on stosunkowo niedrogi, bardzo łatwy w aplikacji i nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi. Skoro już wiadomo, jakiego produktu użyć, warto sprawdzić, w jaki sposób przeprowadzić usuwanie zanieczyszczeń.
Jak usunąć smołę z lakieru samochodowego?
Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć smołę z lakieru samochodowego, najpierw ustalmy, co jest potrzebne do przeprowadzenia takiej czynności. Przede wszystkim przydadzą Ci się:
- preparat do usuwania smoły (zwykle jest to produkt do smoły, asfaltu i żywicy);
- miękka ściereczka np. z mikrofibry;
- wacik kosmetyczny;
- wiadro z wodą;
- szampon;
- gąbka.
Bardzo ważne jest to, że sam zaciek ze smoły lub drobinki asfaltu musi zostać rozpuszczony przez preparat. Żeby to zrobić skutecznie, należy dokładnie umyć powierzchnię dotkniętą zabrudzeniem przy pomocy wody z szamponem. Wiesz już, czym zmyć smołę z samochodu, ale jak masz to zrobić?
- Dokładnie umyj powierzchnię wokół zanieczyszczenia oraz warstwę smoły.
- Osusz miejsce zabrudzenia.
- Nanieś porcję preparatu do smoły na zabrudzenie i odczekaj kilka minut.
- Po upływie tego czasu zbierz rozpuszczoną smołę z lakieru przy pomocy miękkiej szmatki i obficie spłukaj powierzchnię wodą.
- Jeśli trzeba, powtórz operację nanoszenia preparatu.
W przypadku wyjątkowo trudnych do usunięcia zabrudzeń można użyć preparatu do stosowania miejscowego S.O.S. KiurLab. Wykazuje on silniejsze niż klasyczny tar&glue remover właściwości rozpuszczające smołę i asfalt. Z uwagi na zawarte w nim rozpuszczalniki nie powinien on mieć bezpośredniego lub długotrwałego kontaktu z plastikami, gumowymi uszczelkami oraz z lakierem samochodu.
Czym usunąć asfalt z lakieru, czyli na co trzeba uważać?
Produkt typu tar&glue remover sprawdza się przy usuwaniu smoły, asfaltu i żywicy. Dlatego wiesz już, czym usunąć asfalt z lakieru samochodowego. Musisz jednak uważać na pewne zagrożenia. Przede wszystkim stosuj się do instrukcji obsługi widocznej na opakowaniu. Jeżeli producent przewidział wyjątki w zastosowaniu preparatu na jakąkolwiek powierzchnię, bezwzględnie się do tego zastosuj. Zawsze pracuj na zimnej powierzchni. Jeśli karoseria auta będzie zbyt ciepła lub miejsce pracy znajduje się w nasłonecznieniu, preparat będzie zbyt szybko odparowywał a powstające w ten sposób wysokie stężenie środków aktywnych może miejscowo uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Poza tym unikaj stosowania szorstkich i twardych ściereczek. Ich struktura może spowodować, że porysujesz lakier. Podobnie jest z kuchennymi zmywakami albo gąbkami – unikaj zwłaszcza tych, które posiadają jedną ostrzejszą stronę. Przy ich użyciu praktycznie zawsze porysujesz lakier.
Inne sposoby na usuwanie zabrudzeń ze smoły – czy są skuteczne?
Lakier samochodowy jest niezwykle delikatny. Wszelkie akcesoria do szorowania nie powinny być stosowane do usuwania zabrudzeń. Nawet szczotki na myjniach samochodowych mogą uszkodzić lakier, gdy znajdą się pomiędzy włosiem drobne zanieczyszczenia z piasku lub kamyków. Dlatego do usuwania smoły nie wykorzystuj gąbek kuchennych, szczotek czy drobnego papieru polerskiego. W ten sposób możesz jedynie uszkodzić lakier i wyrządzić sobie jeszcze większą szkodą niż z samego zanieczyszczenia smołą.
Plamy ze smoły i asfaltu, a żywica
Niektórzy wychodzą z założenia, że dobrą opcją na usunięcie takich plam jest rozgrzanie jej i usunięcie. Do tego celu mogą wykorzystać suszarkę do włosów lub opalarkę. Czy takie metody są skuteczne? Smoła i żywica mogą rzeczywiście przybrać postać półpłynną i dać się zebrać szmatką. Jednak pod wpływem wysokiej temperatury substancje w nich zawarte reagują jeszcze mocniej z lakierem samochodowym. Efekt może być na pierwszy rzut oka dobry, ale przyglądając się bliżej, dostrzeżesz, że na lakierze został ślad. Po rozgrzaniu smoły czy żywicy jeszcze trudniej będzie się go pozbyć.
Jak jeszcze można usunąć plamy ze smoły, asfaltu i żywicy?
Innym sposobem na usunięcie tych trudnych zabrudzeń z nadwozia czy kół jest wizyta w profesjonalnym salonie autodetailingowym. Trzeba przyznać, że walka z plamami ze smoły, asfaltu, czy żywicy wymaga posiadania preparatu do czyszczenia i kilku akcesoriów. Dla niektórych o wiele lepszym wyjściem jest skorzystanie z usług fachowców. W jakich sytuacjach warto rozważyć taką opcję? Jest ona szczególnie polecana u tych kierowców, którzy nie mają czasu na samodzielną troskę o auto. Poza tym podczas wizyty w autodetailingowym SPA może wykonać jeszcze inne zabiegi dla samochodu. Przy okazji usuwania zabrudzeń warto sięgnąć po korekcję lakieru, nałożenie powłoki ceramicznej czy polerowanie szyb. Samodzielne wykonanie tych czynności jest możliwe, ale wymaga posiadania narzędzi i akcesoriów polerskich. Niezbędna jest też wiedza, by nie popsuć lakieru.
Czym zmyć smołę z samochodu – wnioski
Co jest jeszcze ważne w usuwaniu zabrudzeń ze smoły, asfaltu i żywicy? To czas. Im szybciej zauważysz plamy, tym łatwiej będzie Ci je usunąć. Substancje nie zdążą silnie zareagować powierzchniowo z lakierem, przez co po ich usunięciu nie trzeba będzie korygować go np. padami i pastą polerską. Dlatego warto mieć dedykowany produkt do zabrudzeń ze smoły, zanim dostrzeżesz je na lakierze.