Autodetailing

Auto detailing – co to jest?

Auto detailing – najlepsza pielęgnacja dla Twojego samochodu

Auto detailing lub car detailing to najkrócej mówiąc wieloetapowy proces czyszczenia, renowacji i konserwacji elementów wewnętrznych i zewnętrznych pojazdu mający na celu przywrócenie jego pierwotnego wyglądu. W przeciwieństwie do tuningu auta, podczas którego dokonywane są modyfikacje wizualne oraz mechaniczne pojazdu, w zabiegach detailingowych kluczową rolę odgrywają odpowiednio dobrane preparaty i kosmetyki samochodowe. Nasza oferta produktów kierowana jest dla prawdziwych pasjonatów motoryzacji i dla tych wszystkich, którzy chcą odświeżyć wygląd swoich czterech kółek za pomocą profesjonalnych środków do auto detailingu.

Auto detailing krok po kroku

Jeśli chcesz odświeżyć wygląd swojego auta, najlepiej jest zacząć od ustalenia dobrego planu. Harmonogram prac ułatwi Ci zadanie i pomoże zorientować się, które produkty warto mieć w swoim przydomowym warsztacie, aby móc wykonywać detailing samochodów. Prawidłowo przeprowadzony detailing zewnętrzny auta składa się z następujących etapów:

  • mycie samochodu – mycie wstępne i mycie zasadnicze;
  • suszenie karoserii;
  • przygotowanie i polerowanie lakieru;
  • usunięcie pozostałości środków;
  • woskowanie.

Odpowiednia kolejność i dokładne wykonanie auto detailingu pozwala uzyskać świetne efekty. Wymaga to nieco wprawy i jest dość czasochłonne, jednak z pewnością efekty są warte tego wysiłku. Pamiętaj, aby zabiegi detailingowe wykonywać w miejscu zacienionym. Zbyt mocno nagrzany lakier będzie powodować szybkie odparowywanie środków z powierzchni samochodu co zmniejszy ich skuteczność i zwiększy ryzyko powstania zacieków i uszkodzeń lakieru.

Detailing auta – mycie samochodu

Staranne umycie karoserii z uwzględnieniem wszystkich zakamarków pomaga pozbyć się błota, zacieków, pozostałości owadów i innych zanieczyszczeń. Podziel je na etapy. Mycie auta zacznij od mycia wstępnego z użyciem aktywnej piany. Dzięki temu zmiękczysz brud i ułatwisz sobie jego późniejsze usunięcie. Aktywną pianę nakładamy zawsze od dolnych partii auta, unikniemy dzięki temu jej nadmiernemu spływaniu i zwiększymy skuteczność działania. Stosując dedykowane preparaty czyszczące łatwiej usuniesz trudne zabrudzenia także z wąskich szczelin i zakamarków. 

Oprócz mycia karoserii auta, równie ważnym elementem auto detailingu jest mycie felg i opon. Przy użyciu preparatu do mycia opon samochodowych usuń z nich brud oraz pozostałości po dressingach. Następnie nanieś na felgi samochodowe dedykowany środek czyszczący typu “krwawiąca felga”. Pomoże Ci on usunąć z felg zanieczyszczenia pochodzenia metalicznego, usuniesz nim także pył i inne zanieczyszczenia z powierzchni klocków hamulcowych.

Po myciu wstępnym i usunięciu zanieczyszczeń z powierzchni lakieru, felg i opon przejdź do mycia zasadniczego auta. W tym celu użyj szamponu. Na spłukane wcześniej auto nanieś szampon przy pomocy gąbki lub myjki z mikrofibry. Myj auto od góry do dołu spłukując na bieżąco szampon z powierzchni auta. Pamiętaj o częstym płukaniu gąbki w osobnym wiadrze z czystą wodą, unikniesz w ten sposób przenoszenia brudu zebranego podczas mycia samochodu.

Po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni auta przystępujemy do osuszania karoserii. Najlepiej użyć w tym celu chłonnego miękkiego ręcznika z mikrofibry. Osuszając auto zmniejszasz ryzyko powstawania na powierzchni lakieru osadów po odparowującej wodzie. Warto przy tej okazji podkreślić, że podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych należy stosować wyłącznie wysokiej jakości akcesoria detailingowe. Stosując tanie oraz niskiej jakości produkty możemy osiągnąć efekt odwrotny od oczekiwanego, przykładowo zbyt twardy ręcznik do osuszania karoserii może porysować lakier samochodowy i narazić nas w najlepszym przypadku na dodatkowe godziny dodatkowej pracy.

Detailing samochodowy – polerowanie

Powierzchnia samochodu jest już odpowiednio przygotowana do kolejnych etapów detailingu samochodowego, można zatem przystąpić do polerowania. Wyróżnia się dwa rodzaje korekty mechanicznej lakieru: przy pomocy maszyn polerskich i wykonywana ręcznie. Zarówno jeden, jak i drugi jest dość skomplikowanym procesem. Na tym etapie równie ważny jest wybór specjalnych środków chemicznych oraz umiejętność  ich poprawnego użycia.

Wybierz pastę do polerowania ręcznego i aplikator polerski, wyposaż się w ściereczkę z mikrofibry i uzbrój w cierpliwość. Pamiętaj, że detailing samochodowy wymaga wiedzy i wprawnej ręki.  Aby ułatwić sobie zadanie, podziel powierzchnię na mniejsze fragmenty i metodycznie aplikuj preparat. To doskonały moment na to, aby wypolerować też powierzchnię reflektorów. Poleruj fragmenty nadwozia, aż do uzyskania pożądanego efektu, a nadmiar pasty wytrzyj ściereczką.

Woskowanie – kosmetyka samochodowa

Końcowy etap kosmetyki samochodowej, w którym Twoje auto uzyska swój odświeżony wygląd to woskowanie. Jest to ten moment, gdy detailing aut pomaga wypełnić ubytki i pory w lakierze. Aby wydobyć z karoserii wspaniały blask, sięgnij po profesjonalne środki. Pokrycie samochodu woskiem pozwala na dłużej zachować świetny efekt i ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na stan powłoki lakierniczej.

Kosmetyka samochodowa zawsze wymaga dobrania odpowiednich produktów, dlatego poświęć odrobinę czasu na wytypowanie środków, których użyjesz do przeprowadzenia auto detailingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *