Autodetailing

Jak myć szyby bez smug?

Mycie szyb – tych okiennych, a zwłaszcza samochodowych – może być sporym wyzwaniem. Duża liczba tłustych zanieczyszczeń, pozostałości po owadach czy zacieki z powodu zawilgocenia wymagają solidnych środków chemicznych i właściwego sposobu użycia. Dlatego podpowiadamy, jak skutecznie umyć szyby i dlaczego nie warto oszczędzać na to czasu!

Co jest potrzebne do skutecznego umycia szyb w aucie?

Podstawowy zestaw do mycia szyb w samochodzie składa się z:

  • płynu do mycia szyb;
  • co najmniej 2. ściereczek bezpyłowych (mikrofibra lub czyściwo).

Nie warto oszczędzać i rezygnować z wysokiej jakości ściereczek czy płynu. Dlaczego? Bo może się okazać, że mycie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Słabej jakości płyn do szyb nie usunie silnych zanieczyszczeń po owadach czy ptasich odchodach. Poza tym pierwsza lepsza ściereczka często pozostawia po sobie pył, który niweluje efekt mycia. Dodatkowo ściereczki wątpliwej jakości mogą rysować powierzchnię, co jest absolutnie niedopuszczalne.

Kiedy myć szyby w samochodzie?

Ważna jest kolejność mycia szyb w kontekście czyszczenia całego auta. Chodzi o to, by nie przenosić na szyby kurzu z tapicerki czy deski rozdzielczej. Dlatego najpierw dokładnie odkurz wnętrze, jeśli planujesz to robić. Wytrzyj wszystkie kurze z deski, kierownicy i drzwi bocznych, by nie unosiły się w powietrzu przy myciu szyb.

Co równie ważne, mycie szyb bez smug warto wykonać po zewnętrznym myciu auta. Dlaczego? Mycie wstępne i zasadnicze skutecznie ułatwi Ci usunięcie intensywnych zabrudzeń z powierzchni szyb. Oczywiście nie musisz tego planować w jednym czasie, ale warto umyć szyby, gdy wnętrze i karoseria są czyste. Mówiąc o szybach, pamiętaj też o reflektorach i lusterkach.

Jak skutecznie i bez smug umyć szyby w aucie?

Przejdźmy do samego procesu mycia. W pierwszej kolejności warto zacząć od szyb bocznych, by nabrać wprawy. Opuść delikatnie szybę, by uwolnić ją z uszczelki górnej. Prawdopodobnie zobaczysz wtedy, jak brudna jest w tym fragmencie. Nanieś preparat do mycia szyb na powierzchnię i zacznij intensywnie myć ją ściereczką z mikrofibry. Najlepiej wykonywać podłużne ruchy i unikać tych kolistych. W ten sposób dobrze wypracujesz preparat i usuniesz zanieczyszczenia.

Gdy już wykonasz intensywne mycie szyb mokrą ściereczką z mikrofibry, możesz zastosować suchą. Służy ona do polerowania powierzchni i usunięcia smug. Pamiętaj, by stosować ją dopiero wtedy, gdy na szybie nie będzie już widocznych zabrudzeń. Suchą ściereczkę stosuje się do finiszu szklanych powierzchni i usunięcia smug. Złóż ją na 4 lub na dwa (nigdy nie ściskaj jej bezładnie w dłoni) i ruchami podłużnymi pod różnymi kątami i owalnymi poleruj powierzchnię. Tak umyte szyby będą się świetnie prezentowały i zapewnią Ci bezpieczeństwo. Pamiętaj, tylko by zrobić to po obu stronach.

Jak wykonać mycie szyby czołowej bez smug?

Przednia szyba i tylna (zwłaszcza w sedanie) to najtrudniejsze powierzchnie do umycia. Ograniczony dostęp i duże elementy wymagają staranności i co najmniej niewielkiego doświadczenia w stosowaniu preparatów do mycia szyb. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz podzielić powierzchnię na dwie części.

Szybę czołową i tylną myje się w nieco inny sposób. Zacznij od zewnątrz i podnieś wycieraczki. Najlepiej podłożyć pod nie inną ściereczkę, o ile pióra nie unoszą się całkowicie. Warto jednak je zabezpieczyć na wypadek nagłego opuszczenia. Nanieś preparat na szybę w nieco większej ilości niż na szyby boczne. Ruchami podłużnymi staraj się wypracować płyn, zanim zacznie wysychać. Jeśli widzisz, że na powierzchni są jeszcze zabrudzenia, użyj płynu jeszcze raz. Po wykonanej czynności zmień ściereczkę na suchą i wypracuj element do usunięcia smug.

Wewnątrz dobrze jest użyć nieco mniejszej ilości preparatu i zastosować go na ściereczkę, a nie na szybę. Dzięki temu unikniesz spływania płynu na deskę rozdzielczą. Pozostałe czynności wyglądają tak samo.

Jakich błędów unikać przy myciu szyb bez smug?

Czasem brak doświadczenia lub pośpiech przekładają się na kilka błędów w myciu szyb. Jeśli zabierasz się do tej czynności i chcesz to zrobić dobrze, pamiętaj by:

  • nie stosować płynu do szyb na rozgrzane powierzchnie;
  • nie myć szyb, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne;
  • nie czyścić szyb jedną ściereczką – musisz mieć jedną do mycia na mokro a drugą do polerowania;
  • unikać nadmiernego spryskiwania szyb płynem – może on reagować niepożądanie na sąsiednie elementy.

Dlaczego mycie szyb ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa?

Czyste szyby (zwłaszcza czołowa, tylna i lusterka boczne) mają wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Jeśli są tłuste i zaparowane, trudno o prawidłową ocenę zbliżającego się obiektu, czy obliczenie odległości do przeszkody. Brudne szyby i lusterka wprowadzają niepewność na drodze, która może skończyć się bardzo źle. Dlatego zawsze dbaj o to, by poza czystym autem, mieć też czyste i lśniące szyby bez smug. W ten sposób zadbasz o swoje auto, siebie i innych uczestników ruchu!

1 thoughts on “Jak myć szyby bez smug?

  1. Paweł Kalinowski pisze:

    Bardzo dobre środki chciałbym je wypróbować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *