Autodetailing

Jak prawidłowo czyścić opony?

Nowe opony mają głęboką czerń, a guma jest gładka i niespękana. Jednak z czasem jej stan się pogarsza i coraz bardziej odstają swoim wyglądem od efektownych felg. Dla zachowania ich fabrycznego stanu i zabezpieczenia przed pękaniem stworzono metody czyszczenia i konserwacji elementów gumowych. Oto poradnik skutecznego czyszczenia opon!

Dlaczego warto dokładnie czyścić opony?

Guma pod wpływem promieni słonecznych, soli, deszczu, śniegu i błota zmienia swoje właściwości. Z czasem staje się coraz bardziej matowa, pojawiają się na niej pęknięcia i coraz łatwiej ją uszkodzić. Widać to zwłaszcza na oponach kilkuletnich, które zakładasz przy sezonowej zmianie kół. Nawet jeden przejechany sezon sprawia, że opony nie wyglądają już tak, jak przy pierwszym założeniu.

Czyste i zakonserwowane gumy bardzo dobrze się prezentują. Głęboka czerń kontrastuje z felgami i sprawia jeszcze lepsze wrażenie na odbiorcach. Dlatego czyszczenie i zabezpieczanie opon ma dwa cele – przedłużenie ich żywotności i poprawę estetyki.

Jakie preparaty stosować do czyszczenia opon?

Zanim przejdziesz do konserwacji i zabezpieczania gumy, musisz odpowiednio wyczyścić wszystkie koła. Opony nie lubią chemii z rozpuszczalnikami, substancjami żrącymi czy benzyny. Takie produkty mogą negatywnie wpłynąć na trwałość opon i pogorszyć ich stan. Dlatego do czyszczenia wybierz produkty dedykowane oponom. Jeśli nie masz ich akurat pod ręką, sięgnij po produkty do czyszczenia nadwozia. To preparaty stosunkowo łagodne i nie wyrządzą gumie żadnej szkody.

Co jeszcze będzie Ci potrzebne do wyczyszczenia opon? Zaopatrz się w:

  • pędzelek;
  • szczotkę;
  • szmatkę bezpyłową (najlepiej z mikrofibry);
  • ściereczkę do polerowania na sucho.

Jak skutecznie umyć opony?

To kilka prostych kroków. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto ocenić stan zabrudzeń. Jeśli opony nie były dogłębnie szczotkowane i myte, lepiej sięgnąć po intensywnie działający środek do opon. Gdy masz już przygotowane wszystkie elementy, możesz przejść do mycia. Wykonaj następujące etapy:

  1. Spłucz opony sporą ilością wody. To pozwoli Ci na początku nieco zmiękczyć większe zabrudzenia i pozbyć się wszystkich lotnych zabrudzeń typu piach, błoto, czy ziemia.
  2. Nanieś preparat do mycia i zacznij szczotkować powierzchnię opony. Pamiętaj, że szczotka nadaje się do gumy, więc nie używaj jej do szczeliny przy feldze, bo możesz ją zarysować. Żeby wyczyścić ten obszar, zastosuj pędzelek.
  3. Spłucz wodą powstałą pianę i osusz opony. Jeśli widzisz jeszcze jakieś zabrudzenia, powtórz mycie.

Co zrobić po umyciu opon?

Odświeżenie gum i pozbycie się brudu to tylko jeden z elementów troski o ich stan. Warto też zabezpieczyć je specjalnym środkiem do konserwacji. W tym celu możesz sięgnąć po popularne czernidła w sprayu, dresingi czy pasty. Wybór zależny jest od oczekiwanego efektu. Znajdziesz produkty, które nadają głęboki matowy odcień czerni. Inne natomiast nabłyszczają i powodują połyskujący efekt.

Zakonserwowanie opon tego typu produktem sprzyja zachowaniu ich estetyki i przedłuża żywotność. Guma jest zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią.

Czego unikać przy myciu opon?

Można powiedzieć, że mycie opon to banalna czynność. Zalicza się do tych zdecydowanie łatwiejszych, ale przez nieuwagę i pośpiech można wykonać przy tym wiele błędów. Przede wszystkim uważaj na:

  • skład preparatu do mycia opon – najlepiej stosować produkty dedykowane do elementów gumowych i plastikowych, które nie mają żrących i agresywnych substancji;
  • temperaturę kół – jeśli opony, a zwłaszcza felgi i tarcze hamulcowe są gorące, lepiej poczekaj z ich myciem. Chemia może szybko wyschnąć na gorących elementach i je zdeformować (szybko schłodzone tarcze hamulcowe);
  • mycie opon w pełnym słońcu – możesz mieć trudność z dokładnym spłukaniem chemii, która szybko zastygnie;
  • środki chemiczne z woskiem – ich obecność może negatywnie wpłynąć na przyczepność bieżnika;
  • strefę konserwowania opon – unikaj aplikacji produktów konserwujących w okolice bieżnika.

Kiedy warto myć opony?

Krótko mówiąc – przy każdym myciu nadwozia. Dlaczego? Po pierwsze, jeśli decydujesz się na mycie auta, zapewne opony i felgi też są zabrudzone. Po drugie masz przy sobie wszystkie produkty i akcesoria, którymi umyjesz też opony, więc za jednym podejściem wykonasz kompleksowe mycie. Po trzecie mycie auta negatywnie wpływa na stan powłoki zabezpieczającej opony. Dlatego po każdym myciu stracą one nieco na estetyce. Warto więc je umyć i znowu zabezpieczyć.

Poza tym dokładne mycie opon, bieżnika i całych kół zalecane jest po zmianie sezonowej. Nigdy nie przechowuj brudnych, zabłoconych kół, które będziesz zakładać przed nadejściem kolejnego sezonu. Gdy zmienisz koła, poświęć nieco czasu na dokładne ich wyczyszczenie, wyjęcie powbijanych kamyczków i dokładne zabezpieczenie preparatem konserwującym. To wpłynie na  ich żywotność i uprzyjemni ponowne zakładanie.

Dokładne mycie opon – podsumowanie

Chociaż mycie opon jest proste, warto się do tego przygotować. Miej pod ręką dedykowane produkty do mycia ogumienia i skorzystaj z dodatkowej chemii do zabezpieczania gumy. Kilkanaście minut poświęcone na troskę o opony odpłaci się estetyką i przedłużoną żywotnością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *